• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مهمترین اقدامات برای درمان چاقی و لاغری

مشاوره چاقی و لاغری
haly-zendegy

چگونه چاق شویم یا لاغر شویم دغدغه افرادی است که به دنبال مشاوره چاقی و لاغری یا متخصص تغذیه می روند.

اما سوال اینجاست که چرا افرادی که رژیم غذایی خود را تغییر می دهند یا لاغر و چاق می شوند با اینکه اندامشان متناسب می شود، اما اکثرا افسرده یا شخصیت استرسی می شوند. پس این همه برنامه ورزشی و غذایی در آخر افسردگی و استرس ایجاد می کند؟ اگر برای درمان اختلات افسردگی و اضطراب و استرس درمان وجود داشته باشد حتما برای استرس ناشی از چاقی و لاغری و تغییر وزن هم وجود دارد.

موضوع چگونه حالات روحی و خلق و خوی افراد چاقی یا دارای اضافه وزن یا حتی افراد لاغر که به شدت باورشان در مورد خود عوض می شود ، همه اینها موضع اصلی مشاوره چاقی و لاغری است.

برخی افراد به خاطر باور و فکرهایی که در ذهنشان دارند از وزن خود ناراضی هستند. به طور مثال یک فرد از قومیت کرد ایرانی است و اگر هیکل ضعیف داشته باشد ممکن است از خودش متنفر شود. چون برایش مهم است که مثل بدن سازهای کرد بدن خوب و حرفه ای داشته باشد.

در جامعه امروز سلامت زنان با زیبایی و میزان هیکل آنها ارتباط وجود دارد. نمایش های جهانی وجود دارد که در آن لباس یا مدل خاصی را نشان می دهند و مثلا مدل های بسیار لاغر نمایش داده می شود . البته بعضی از افراد فکر می کنند مثلا فلان خانم به قدری لاغر هست که ظاهری بیمارگونه دارد و هیکل آن مورد پسند نیست.

خانم هایی که در این مناسبت ها و جشن ها شرکت می کنند نسبت وزن و قد آنها خیلی برایشان مهم است. چون اگر پائین تر از میزان لازم باشد از مسابقات بعدی هم محروم می شوند. بعضی از داورهای این جشن ها دخترانی را که ظاهر بسیار لاغر و بیمارگونه داشته باشند را به مسابقه راه نمی دهند . چون که قد و وزن آنها متناسب نیست و حتی سلامت جسمی هم ندارد. این تصمیم داورها حتی باعث می شود طراحان لباس هم دچار مشکل شوند.

در خیلی از کشور ها تناسب داشتن بدن مهم تر از سلامت جسمی است و تبلیغ لاغری را به عنوان ”جذابیت زنانه” ثبت می کنند. دست اندرکاران صنعت زیبایی یا کسانی در زمینه تبلیغ زیبایی کار می کنند به دنبال افرادی هستند که چاقی و لاغری طوری باشد که وزن و قد آنها یکی باشد.

خیلی از مجله ها ، فیلم ها ، آگهی ها و به طور کلی رسانه های کشورهای اروپایی ، “زن موفق” را زنی تعریف می کنند که اندام مناسبی داشته باشد حتی ممکن است این زن چهره خوبی نداشته باشد اما برایشان مهم نیست. برخی از رسانه ها”زشتی” را داشتن اندام چاق می دانند و جذابیتی برای آنها ندارد.

اگر دغدغه شما این باشد که بین چاقی و لاغری خود تعادل برقرار کنید از تکنیک های رفتاری و شناختی مشاوره چاقی و لاغری می توانید استفاده کنید. مرکز هالی زندگی یک برنامه برای کاهش وزن دارد که با اصول شناختی مغز در ارتباط است.

“جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاوران هالی زندگی با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ تماس بگیرید”

چاقی یا لاغری کدام یک بهتر است؟

دختر و پسرهای جوان با انگیزه برای داشتن جذابیت در بدن و هیکل خود برنامه هایی را انتخاب می کنند که جنبه روانی چاق شدن و لاغز شدن را هم در نظر بگیرد.

چاقی یا لاغری کدام یک بهتر است؟

مدافعان حقوق زنان می گویند مسئله رژیم غذائی یک مسئله ضد زن است. نظر آنها این است که خیلی از زنان بعد از یک رژیم غذایی ، بیماری روانی می گیرند. ممکن است سوال کنید چه کاری انجام دهیم تا مشکل روانی پیدا نکنیم؟

برخی از پژوهشگران می گوین که معیار لاغری مهم نیست و با واقعیت زندگی طبیعی جور در نمی یاد. انسان ها عروسک نیستند که حتما باید فلان وزن یا هیکل را داشته باشند.

دغدغه زنان در مشاوره چاقی و لاغری

زنان به دنبال رژیم غذایی هستند و برای مناسب کردن اندام خود طبق ملاک های رسانه ها تلاش می کنند. زنان آمریکایی ۲۰ درصد آنها رژیم غذائی خاصی دارند.

زنان احساس می کنند باید برنامه غذایی خود را کنترل و در اختیار داشته باشند و با میل خود لاغر شوند.

بسیاری از زنان لاغری را یک آزادی می دانند اما لاغری در واقع ربطی به کنترل وزن ندارد بلکه زنان روی اندام خویش کار می کنند تا ”خوش اندام” شوند و ممکن است لاغر شدن آنها با واقعیت زندگی یکی نباشد و کاملاً ساختگی باشد و حتی ممکن است ضرر داشته باشد.

مهمترین مشکل زنان در لاغر شدن کاهش اعتماد به نفس و مشکل فردی و اجتماعی و حتی مشکلات جنسی زنان است . زن خوش اندام زنی است که بلند قد و لاغر باشد. اما اگر ، زن اعتماد به نفس نداشته باشد چه ارزشی دارد ؟ اینجاست که مشاوره چاقی و لاغری با راهکارهای شناختی می تواند راهنمای زنان در لاغری و جلوگیری از مشکل اعتماد به نفس باشد.

زیبایی

برخی می گویند که زنی زیباست که وزن آنها ۲۰ درصد کمتر از وزن معمولی باشد و مناسب با قد باشد اما ممکن است همین خانم وقتی سنش زیاد می شود ، پوست صورتش چروک برمی دارد، یا مویش سفید می شود، و از ”زیبایی” دور می شود

جذابیت” مرد بیشتر مربوط به ”قدرت فکری و جسمی” است و این حتی با بالا رفتن سن افزایش می یابد! تناسب اندام یک زن در شخصیت و خوب جلوه دادن شخصیت آن بسیار تاثیر دارد.

” شخصیت های خوب در فیلم های سینمائی همیشه چهره ای خوب دارند.”

توجه کردید که شخصیت های باهوش و کسانی که نقش مثبت دارند در فیلم ها ”خوش اندام” و ”خوش چهره ” هستند، اما افراد بدجنس یا بی عرضه یا احمق یا غیرقابل اعتماد در دنیای سینما با چهره ای زشت ، یا هیکلی چاق، یا قد کوتاه، یا موی سفید ظاهر می شوند.

“آمریکائی ها می گویند هر چه قدر لاغر یا پولدار شوی ، باز هم کم است.”

زنان ممکن است از ظاهر خود ناراضی باشند و باعث شود اعتمادبه نفس نداشته باشند و از خود متنفر می شوند اگر زنان اندازه کافی اعتمادبه نفس نداشته باشند نمی توان برنامه های زیبایی و خوش اندامی خود را شروع کنند مشاوره چاقی و لاغری می تواند راهکارهای افزایش اعتماد به نفس را به زنان مایل به لاغر شدن آموزش دهد.

اگز یک زن برای لاغمر شدن تلاش کند می تواند فکر و ارزش اجتماعیی خود را عوض کند . ممکن است این سوال را بکنید که زنانی که نمی توانند به زیبائی مورد نظر برسند و اعتمادبه نفس آنها کم می شود تکلیف آنها چیست؟

برای این که یک زن به خاطر این که نمی تواند لاغر شود و ممکن است کاهش اعتناد به نفس او ارزش و موقعیت اجتماعی و فرهنگی زنان را خراپب کند

سلامتی روانی و حفظ اعتماد به نفس برای زنان مهم است و زنان باید تلاش کنند که یاد بگیرند که قدر خود را بدانند. و زیبایی خود را بر اساس توانایی خود تعریف کنند.

برخی از زنان سیاه پوست توانسته اند شغل و ارزشی داشته باشند که یک زن سفید پوست هم دارد می دانید دلیل آن چیست؟ یکی از دلایل ان این می تواند باشد که این زنان با کار کردن بر روی سلامت روان خود و شناخت توانایی های دورنی خود توناسته است باور و فکر خود را در مورد زیبایی عوض کند آنها با راهکارهای شناختی و رفتاری بر روی فعالیت های مفید تمرکز کرده اند . این زنان با این راهکارها توانسته اند در شغل خود در توانایی خود حتی زنان سفید پوست را وابسته خود کنند.

هنرپیشه زن که چاق هست و بسیار هم معروف شده است نمونه این زن موفق است و هم چنین زنان سیاه پوست و چاقی هستند که در نویسندگی و فعالیت های اجتماعی موفق بوده اند.

در مشاوره های چاقی و لاغری تجربه شده است که زنانی که استقلال مالی دارند وخود درآمد دارند ، خیلی مایل به رژیم های لاغری نیستند.

میزان اعتمادبه نفس که برای چاق شدن یا لاغر شدن لازم است می تواند به خاطر وضعیت اقتصادی، یا استقلال مالی و اقتصادی بالا و پایین برود و کنترل فرد بر روی زندگی تغییر کند.

بنابراین مهارت انگیزه و اعتماد به نفس باعش می شود که هر کس بخواهد لاغر شود یا چاق شود اول از مشاوره چاقی و لاغری استفاده کند که بتواند پیامد های روانی لاغر شدن یا چاق شدن را کنترل کند و با خیالی آسوده برنامه های ورزش و غذایی خود را شروع کند.

جالب است بدانید زنانی که تحصیلات بالای دارند خیلی به دنبال رژیم های سخت و جراحی های زیبایی و و ظاهر پرستی نیستند. زنان باسواد بیشتر به ارزش های ذاتی خود و ارزش های انسانی و اخلاقیات توجه دارند. آنها سلامت و موفقیت را در ظاهر نمی دانند.

مردان لاغری برایشان مثل زنان مهم نیست البته تبلیغ کاشتن مو در مردها زیاد شده است و حتی مدل مو و مدل های موی عجیب و غیرعادی در میان مردان زیاد دیده می شود ولی مردها توجه زیادی به چاقی و لاغری ندارند. مردانی که رژیم می گیرند یا کم غذا هستن بسیار کم است مردان قدرت داشتن را ”زیبایی” و جذابیت مردانه می دانند اما زنان ”جذابیت زنانه“و “زیبایی” قدرت آنها است.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.