• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

معرفی رشته روانشناسی

رشته روانشناسی
haly-zendegy

رشته روانشناسی ، یکی از مهمترین رشته های کاربردی است که به تحقیق و پژوهش در زمینه وضعیت انسان ، نحوه رفتار در زندگی و ادراک محیط اطراف می پردازد. روانشناسی با استفاده از روش علمی به مطالعه فرایندهای ذهنی و رفتارهای آشکار و پنهان انسان می پردازد.

منظور از رفتارهای پنهان فرایندهای روانی مانند ادراک ، هوش ، تفکر ، احساس ، شخصیت ، هیجانات و عاطفه و رفتارهای آشکار به رفتارهای قابل مشاهده انسان مانند خوردن ، راه رفتن گفته می شود.

از روانشناسان معروف جهان می توان به زیگموند فروید ، آلفرد آدلر ، بی اف اسکینر ، کارن هورنای و اریک اریکسون اشاره کرد. رویکرهای مختلفی در روانشناسی وجود دارد که به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم: رویکرد آدلری ، درمان وجودی ، خانواده درمانی ، روایت درمانی ، رفتار گرایی ، روانشناسی تحلیلی و …

رشته روانشناسی به طور کلی به دو شاخه اصلی تقسیم می شود:

۱- کاربردی

شاخه های کاربردی رشته روانشناسی متعدد است اما مهمترین آنها شامل رشته های: جنایی ، سیاسی ، موسیقی ، مشاوره ، تربیتی ، محیطی ، ارگونومی و…

۲- پایه

مهمترین شاخه های پایه در رشته روانشناسی شامل رشته های: علوم اعصاب رفتاری ، روانشناسی شخصیت ، روانشناسی اجتماعی ، نوروسایکولوژی ، روانشناسی فرهنگی و …

طول مدت تحصیل

دروس دانشگاه و طول مدت تحصیل: طول مدت تحصیل در این رشته ۴ سال می باشد و دانشجویان در مجموع مؤظف به گذراندن ۱۳۸ واحد درسی هستند.

نحوه پذیرش رشته روانشناسی

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی صرفا از طریق وزارت علوم دانشجو می پذیرد. این در حالی است که در مقطع ارشد کارشناسی ارشد وزارت بهداشت هم آزمونی برای پذیرش دانشجویانی که علاقمند به گذراندن دوره تکمیلی خود در محیط های بیمارستانی هستند برگزار می کند.

در مقطع کارشناسی دانشگاه های پیام نور و موسسات غیر انتفاعی هم از داوطلبان به این رشته ثبت نام به عمل می آورند. تا سال ۹۳ دو گرایش عمومی و بالینی در مقطع کارشناسی ارائه می شد که پس از آن هر دو ادغام و یک رشته واحد بدون گرایش در دانشگاه ها شکل گرفت.

از طرفی رشته مشاوره با بعضی از تغییرات به نزدیک ترین رشته به روانشناسی تبدیل شد. داوطلبان برای اخذ شماره نظام روانشناسی در گرایش های رشته روانشناسی و مشاوره نیازی به آزمون کتبی ندارند و فقط از طریق مصاحبه انجام می شود.

در مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی ۸ گرایش دارد که با توجه به علایق هر فرد گرایش مورد نظر خود را انتخاب می کند. عناوین گرایشها ، ضرایب و دروس بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

وزارت بهداشت اما بر خلاف وزارت علوم صرفا چهار گرایش را ارائه می دهد.

عناوین گرایشها، ضرایب و دروس مورد نظر بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

مجموعه روانشناسی ارشد وزارت بهداشت

در مقطع دکترا ، رشته روانشناسی در چهار گرایش سلامت ، بالینی ، عمومی و تربیتی ارایه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته روانشناسی می توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ در تماس باشید.

بازار کار و فرصت های شغلی رشته روانشناسی چگونه است؟

آینده شغلی و بازار کار در هر یک از گرایش های فوق از قرار زیر است:

مقطع کارشناسی

۱- پس از طی دوره ۴ ساله رشته روانشناسی و کسب مدرک کارشناسی در این گرایش ، فرد می تواند به عنوان کارشناس این رشته در مراکز دولتی نظیر بهزیستی –  شهرداری –  نیروی انتظامی – سازمان زندان ها – کانون اصلاح و تربیت و … در قسمت مربوطه جذب به کار شود.

۲- در آموزش و پرورش به عنوان معلم و یا دبیر در دروس مربوطه و یا به عنوان مسئول مشاوره روانشناسی در مدرسه جذب به کار شود.

۳- در کلینیک های درمان اعتیاد به عنوان روانشناس مشغول کار شوند.

۴- فارغ التحصیلان این رشته می توانند کلینیک های مشاوره به کارهای درمانی ، و یا تشخیصی نظیر گرفتن تست های هوش و شخصیت بپردازند .

۵- همکاری با روانپزشک در زمینه های تشخیصی و درمانی

۶- با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی اقدام به تاسیس “مهد کودک” “سرای سالمندان” نمایند.

۷- به عنوان مربی مهد کودک مشغول به کار شود.

مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد ، این رشته تا آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۸۹ دارای ۶ گرایش است . این گرایش ها عبارتند از:

۱- روانشناسی عمومی

۲- روانشناسی بالینی

۳- روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

۴- سنجش و اندازه گیری یا روانسجی

۵- روانشناسی صنعتی و سازمانی

۶- روانشناسی شخصیت

با توجه به اینکه در کشور ما برخلاف سایر کشورها ، در رشته روانشناسی تفکیک زمینه های شغلی بین گرایش ها وجود ندارد ، بازار کار در همه گرایش های ذکر شده به جز دو گرایش روانشناسی صنعتی و سازمانی و سنجش و اندازه گیری یا روانسجی یکسان و به شرح ذیل است.

با دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در گرایش های فوق فرد می تواند:

۱- پس از احراز شرایط لازم (ازجمله ۸۰۰ ساعت کارآموزی در مراکز دارای مجوز رسمی، تاییدیه از اساتید رشته و …) و دریافت مجوز از سازمان نظام روانشناسی اقدام به تاسیس کلینیک مشاوره روانشناسی بنماید.

۲- به عنوان کارشناس این رشته در مراکز دولتی نظیر بهزیستی –  شهرداری – نیروی انتظامی – سازمان زندان ها – کانون اصلاح و تربیت و … در قسمت مربوطه جذب به کار شود.

۳– در واحدهای کوچک دانشگاه آزاد و یا دوره های فراگیر و یا موسسات آموزش عالی آزاد به عنوان مدرس فعالیت کند.

۴- در آموزش و پرورش به عنوان معلم و یا دبیر در دروس مربوطه و یا به عنوان مشاور مدرسه جذب به کار شود.

۵- با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی اقدام به تاسیس مهد کودک و سرای سالمندان نماید.

۶- در کلینیک های درمان اعتیاد به عنوان روانشناس مشغول به کار شوند (اشتغال در این مراکز مستلزم تحصیل در گرایش روانشناسی بالینی است و دارا بودن مدرک کارشناسی این گرایش کافی است).

۷- در کلینیک های مشاوره خانواده به کارهای درمانی بپردازد.

۸- با روانپزشکان در کلینیک های خصوصی همکاری کنند (البته روانپزشکان مایل به همکاری با کارشناسان ارشد در گرایش های بالینی و خانواده درمانی هستند).

۹- در کلینیک های مشاوره و روان درمانی کودک به کارهای درمانی مثل بازی درمانی و … بپردازد (در این مراکز تاکید بیشتر روی کارشناسان ارشد با گرایش بالینی کودک و نوجوان و بالینی است).

۱۰- با دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد در گرایش روانسنجی ، فرد به عنوان یک متخصص در طراحی و ساخت آزمون های جدید ، استاندارد کردن آزمون های موجود و تفسیر دقیق نتایج آزمون های انجام شده فعالیت کند.

در گرایش شخصیت و صنعتی و سازمانی که در ایران اخیرا به گرایش های روانشناسی اضافه شده است ، زمینه اصلی کار در مراکز صنعتی و کارخانه ها به منظور گزینش نیروهای مناسب با شغل و به کار گیری روش هایی جهت افزایش بهره وری و در سمت های مسئول کارگزینی ، مسئول منابع انسانی ، مسئول برنامه ریزی نیروی انسانی ، مسئول بالندگی سازمانی ، مسئول تحقیق و توسعه منابع انسانی ، مسئول روابط کارکنان ، آموزش کارکنان و … است. اما در ایران این گرایش کمتر مورد توجه قرار می گیرد و فارغ التحصیلان این گرایش هرچند اندک هستند اما به ندرت موفق به یافتن شرایط کاری متناسب با گرایش خود می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته روانشناسی می توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ در تماس باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.