• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
 • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مهارت حل تعارضات زناشویی

حل تعارضات
haly-zendegy

یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز زوجین، توجه به تفاوت ها، شناسایی آنها و مهارت حل تعارضات است.

تعارض در زندگی مشترک بوجود می آید و دارا بودن مهارت های لازم برای رویارویی با تعارض ضروری است. زوجین می بایست بر مبنای احترام و اعتماد و تمرکز بر روی حل مشکل، تعارضات را به شیوه ای احترام آمیز حل کنند. هدف زوجین نباید پیروز شدن و تحقیر کردن یکدیگر باشد.

در یک الگوی مفید، زوجین تلاش می کنند تا در حل تعارضات به روش شوهر برنده – زن برنده عمل کنند یا حداقل هر کدام از زوجین به توافق قابل قبولی برسند. تمایل به روبرو شدن با تفاوت ها و مشکلات از طرق یادگیری مهارت زندگی یک عامل حیاتی برای زوجین است.

یادگیری حل تعارضات

بدترین روش دوری از تعارض، حمله متقابل و تهدید همسر به سکوت کردن است. این روش، بیشتر توسط مردان استفاده می شود. این روش در کوتاه مدت کاربرد دارد اما به تدریج زمینه را برای خشونت خانگی و ناسازگاری فراهم می کند و رابطه زناشویی را واژگون می سازد. کنترل کردن غیرمنطقی مخالفت همسر ، اعتماد و صمیمیت جنسی را از بین می برد.

خشم و ابراز آن چندعلتی دارد. در زندگی در یک مشاجره زناشویی ابتدا ناراحتی یا ناامیدی است بعد از آن خشم بوجود می آید. بهترین روش، آگاه بودن به هیجان اولیه و پاسخگویی به آن است. خشم را از طریق خشونت یا تهدید ابراز نکنید. به این علت که خود خشم به تنهایی یک هیجان سمی نیست ولی اگر با انتقادکردن، اهانت کردن ، و تحقیر کردن همسر همراه شود به یک هیجان مخرب تبدیل می شود. مسئولیت احساسات خود را به عهده بگیرید. همسرتان را سرزنش نکنید. احساسات و ادراک هایتان را بیان کنید. برای تغییر کردن، درخواست کنید. نسبت به ادراکات و احساسات همسرتان و

راه حل هایش برای حل یک اختلاف پذیرا باشید.

هدف مشاوره سبک زندگی بیان شجاعانه احساسات، یعنی تمرکز بر روی حل مشکل است، نه تخلیه هیجانی با خصومت و عصبانیت.

سبک های زندگی زناشویی و شیوه های رویارویی با تعارضات زناشویی

زوج هایی که دارای سبک زناشویی ابرازگری و بیان کردن هیجانی هستند، از تعارض استقبال می کنند و به طور مستقیم با آن رو به رو می شوند. این سبک شامل بیان احساسات و بحث نمودن به منظور قبول داشتن نظر دیگری است. تعارض با شدت زیاد نمایان می شود. هر همسر از احساسات دیگری آگاه است و معمولا همسری که دارای قوی ترین احساسات است پیروز می شود. تغییر در رفتار یکی از همسر ها، اتفاق می افتد. آن ها اجازه نمی دهند مشکل وخیم شود و ارتباط، زنده و پرشور باقی می ماند. در این شرایط بیشتر اوقات یک همسر تسلیم می-شود و خطرات موجود در رابطه زناشویی نادیده گرفته می شود. مبارزه ها تشدید می شود و احترام و اعتماد تحلیل می رود.

زوجین دارای سبک زناشویی کاهش اختلاف ، از تعارض و به خصوص تعارض هیجانی دوری می کنند.

آن ها موقعیت های زندگی را به گونه ای تغییر می دهند، کوچک می کنند و یا انکار می کنند که مجبور نباشند با هم بحث کنند.

خوبی و برتری این سبک این است که زندگی آن ها قابل پیش بینی و صلح-آمیز است و تمرکز بر روی برنامه های خوشایند و سودمند است و لذت بردن از جنبه های مثبت زندگی مشاوره زناشویی آسان تر است.

اما خطر آشکار در این نوع سبک زندگی ، قبول نداشتن تعارض و احتمال بدتر شدن مشکل است. زوجین، بی انگیزه هستند و تغییرات سالم و سازنده ای را در زندگی شان ایجاد نمی کنند. با دوری کردن از تعارض، آن ها حس رابطه صادقانه خود را از دست می دهند و هنگامی که مشکل جدی اتفاق می افتد آن ها مهارت های لازم برای مواجه با مشکل را ندارند.

مهارت های مهم در حل تعارضات بین زوجین :

۱. گوش کردن به احساسات و ادراکات همسر به شیوه احترام آمیز. به حرف های همسرتان به عنوان یک درخواست همراه با حسن نیت نگاه کنید نه یک تقاضای دارای سوء نیت.

۲. راه حل های زیادی را جستجو کنید

۳. یک راه حل توافقی را با همسر خود انجام دهید. موافقت با روش یا خواسته غیر منطقی از طرف همسر ، باعث دل آزردگی و رنجش همسران می شود.

راه حل برای روبرو شدن با تعارضات غیرقابل حل

بیشتر از ۶۰ درصد از تعارضات بین زوجین نیاز به ادامه دادن گفتگو و تبادل نظر یا پذیرش دارند ،زیرا قابل حل نیستند. اولین راهنمایی این است که واقعیت زندگی را بپذیریم. و برای تغییر دادن همسر خود یا موقعیت موجود تلاش نکنیم. پذیرش واقعیت موجب می شود که برخی تعارض ها به مشکلات بزرگی در رابطه زناشویی شما تبدیل نشوند. دومین اینکه به حقوق همسرتان و سبک زندگی فردی و شخصی اش احترام بگذارید.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه در"مهارت حل تعارضات زناشویی"

 1. عباس طاهری

  متشکرم از مطالب مفید شما

 2. ساناز

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدی که گذاشتید . من و همسرم دقیقا سبک های متفاوتی دارم من هیجانی و ایشون کاهش اختلاف . خود همین موضوع کلی دردسر ساز شده برامون

  • mandana moshashae

   سلام ساناز عزیز
   امیدوارم با بکارگیری مهارت های حل تعارضات زناشویی،
   اختلافات بین شما و همسرتون کمتر شده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.