• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

نوروفیدبک

نوروفیدبک
haly-zendegy

می توان گفت نوروفیدبک یک نوعی بیوفیدبک است که از طریق ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد به فردی که از طریق نوروفیدبک در حال ارزیابی است از طریق نوروفیدبک می توانید به نوعی خود تنظیمی مغزی دست پیدا کنید.

همراه ما باشید تا شما را با نحوه ی این دستگاه و نوروتراپیست آشنا کنیم.

نوروفیدبک چیست؟

بایوفیدبک و یا بیوفیدبک دارای حسگرهایی که به آن الکترود می گویند می باشد و این حسگرها را بر روی پوست مراجع قرار می دهند.

و اما عملکرد این حسگرها به این صورت است که فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می کنند و در قالب امواج مغزی به وی نشان می دهند. امواج مغزی آلفا، بتا، تتا می باشند که تمامی این امواج دارای یک نمره تعریف شده است که بر اساس آن سنجیده می شود.

نوروفیدبک را چه کسی انجام می دهد؟

این دستگاه  باید توسط یک فرد متخصص و دوره دیده در این زمینه صورت بگیرد. در مرکز مشاوره حضوری هالی زندگی فردی که فعالیت و کار نوروفیدبک را انجام می دهد دکتر روانشناس است که در زمینه ی نوروفیدبک و بایوفیدبک به صورت تخصصی دوره دیده است

به فردی که این کار را انجام می دهد نوروتراپیست می گویند الزام مشاور بودن نوروتراپیست این است که زمانی که در جلسه ی اول نوروفیدبک انجام می دهید یک ارزیابی کلی از شما می شود

و براساس امواج مغزی به دست آمده و شرح حال بالینی که قبل از نوروفیدبک صورت می گیرد به شما می گویند آیا نیاز است جلسات نوروفیدبک را انجام دهید؟ و یا چند جلسه نیاز است؟

و نکته ی قابل ذکر دیگر این است بعد از چند جلسه دوباره از شما یک ارزیابی گرفته می شود تا روند درمانی خود را چک و مقایسه کنید.

نوروفیدبک چگونه است؟

در اکثر مواقع طراحی که صورت گرفته است برای هدایت و تقویت امواج مغزی به شکل بازی کامپیوتری و یا فیلم ویدئویی به مراجع نشان می دهند

توجه داشته باشید در این حالت پخش فیلم و یا هدایت بازی کامپوتری بدون استفاده از دست است و فقط از طریق چشم و ثبت امواج مغزی است و در این حالت مراجع از طریق توقف بازی، گرفتن پاداش و یا از دست دادن امتیاز که از طریق تغییرات صدا و تصویر در حال پخش است

فرد به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خودش پی می برد و سعی می کند امواج مغزی خود را اصلاح کند.

نوروفیدبک برای چه کسانی است؟

کاربردهای درمانی نوروفیدبک و بیوفیدبک هم برای کودکان است و هم برای بزرگسالان که به چند مورد می پردازیم.
یکی از مواردی که ادعا شده است نوروفیدبک می تواند یکی از راه های درمانی باشد در بیش فعالی و کمبود توجه است.

طبق مطالعات اخیر مشاوران کودک به جای دارو درمانی از نوروفیدبک در کودکان بیش فعال استفاده می کنند اما در کنارش هم روان درمانی و هم خانواده درمانی صورت می گیرد.

البته می توان گفت نوروفیدبک و بایوفیدبک در اختلالاتی که ریشه استرس و اضطراب دارند موثر است به طور مثال از کاربردهای دیگر نوروفیدبک می توان اختلالات اضطرابی، اختلالات افسردگی و میگرن را هم نام برد.

البته هنوز هم پژوهش های قطعی و ثابت شده در این زمینه وجود ندارد اما علاوه بر مسائلی مثل اختلالات امروزه برای بالا بردن سطح ارتقاء مغزی نیز از آن استفاده می کنند

به طور مثال یرای افزایش عملکرد ورزشی مثل شطرنج و تیراندازی و یا بهبود عملکرد در موسیقی نیز استفاده می کند.

می توان گفت نوروفیدبک یک ورزش مغزی محسوب می شود که باعث می شود مسائلی مثل دقت، توجه و تمرکز در شما تقویت شود به همان صورت که از طریق ورزش کردن بدن خودتان را ورزیده تر و آماده تر می کنید نوروفیدبک هم نوعی ورزش مغزی محسوب می شود.

عوارض نوروفیدبک

بی شک در روش های درمانی یکی از موضوعات بسیار مهم این است که روش انتخابی عوارض را برای ما یا کودکان در بر دارد یا خیر؟ و نمی توان منکر این شد که بسیاری از درمان ها دارای عوارض جانبی جبران ناپذیر است.

به طور مثال داروهای شیمیایی خطرات و عوارضی را در آینده در کنار درمان برای ما پیش می آورد اما در  بایوفیدبک ما با هیچ یک ازیک از این عوارض مواجه نیستیم.

دلیلش هم این است که دستگاهی که به بدن ما وصل می شود هیچ اشعه و یا سیگنالی را به بدن ما وارد نمی کند و فقط سیگنال های زیستی بدن ما را ثبت می کند و سنسورها و گیرنده هایی هم که به سر مراجعین وصل می شود به صورت بالقوه هیچ مشکلی را برای شما عزیزان به وجود نمی آورد.

امیدواریم توانسته باشیم شما را با عملکرد دستگاه بایوفیدبک آشنا کرده باشید. توجه داشته باشید قبل از پرداختن به بایوفیدبک حتما با یک مشاور و یا نوروتراپیست مشورت کنید زیرا در کنار بایوفیدبک باید کار روان درمانی و مشاوره فردی را هم ادامه دهید همراه ما باشید در صفحه اصلی هالی زندگی.

توجه داشته باشید علائم و درمان بیماریهای روحی و روانی مثل بیماری دو جنسیتی ، انحراف مرده خواهی ، انحراف عورت نمایی و … از طریق نوروفیدبک صورت نمیگیرد

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.