• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

ویژگی کودکان تیزهوش

ویژگی کودکان تیزهوش
haly-zendegy

اولین ویژگی کودکان تیزهوش این است که هوشبهر آن ها از ۱۳۰ به بالا است. قبل از پرداختن به ویژگی کودکان تیزهوش به تعریف کودکان تیزهوش می پردازیم.

کودکان تیزهوش

از نظر تعریف به کودکی تیزهوش می گویند که با کمک فکر و استدلال و با استفاده از فرآیند های ذهنی عالی فرد بتواند قضاوت صحیح بکند و در کارهای خلاقانه دارای استعدادی خاص باشد.

البته در تعریف و ویژگی کودکان تیزهوش و ممتاز اختلاف نظرهایی وجود داردکه به دلایل آن می پردازیم.

توجه داشته باشید تنبیه کودک و یا فرزند پروری نادرست که والدین فکر میکنند با کلاس های فشرده و فشار روانی شدید برای باهوش بودن می توانند کودکانی موفق تری داشته باشند کاملا اشتباه است در قدم اول نیاز است کودکانی سالم و شاد تربیت کنیم که می توانید از یک مشاوره تربیت کودک کمک بگیرید

علل اختلاف نظر در تعریف و ویژگی کودکان تیزهوش

۱- فرد تیزهوش در چه قسمت هایی و راه هایی و از چه طریقی تیز هوش است؟

یعنی از نظر هوشبهر، قدرت خلاقیت، بصیرت، بینش در مسائل، تحصیلات دانشگاهی، استعداد خاص، قضاوت و استدلال و با تمام مواردی که گفته شد.

۲- یکی از موضوعات مهم در تشخیص ویژگی کودکان تیزهوش این است که چطور تیزهوشی او اندازه گرفته شده است؟ آیا با آزمون های هوشی استاندارد شده؟ با گزارش تحصیلی و یا با قضاوت آموزگاران و یا رفتارهای او در محیط های مختلف.

۳- بعد از سنجش چه درجه ای از عوامل و مواردی که نام برده شد باید وجود داشته باشد تا به کودک تیزهوش گفته شود؟

۴- گروهی را که مورد سنجش هوش قرار داده ایم از چه افرادی تشکیل شده است؟ این گروه هم سن و از یک نژاد هستند؟ منطقه، کشور، و فرهنگ او در نظر گرفته شده است؟

۵- برای سنجش کودکان تیزهوش از چه آزمونی استفاده می کنند؟

ویژگی کودکان تیزهوش

کودکان تیز هوش یا کودکان ممتاز، واژه کودکان ممتاز واژه ی مناسبی نمی تواند باشد چون همه ی کودکان ممتاز و تیزهوش از لحاظ تحصیلی به مدارج عالی نمی رسند این در حالی است که کودکانی با هوشبهر پایین از این حد می توانند از خودشان استعدادهای خاص در حد یک کودک نابغه نشان دهند که البته با آزمون های معمولی هوش این استعداد قابل بررسی نیست.

بیشتر بررسی هایی که صورت گرفته است در مورد میزان پیشرفت درسی و خصوصیات جسمانی و ذهنی کودکان تیزهوش است و در زمینه ی ویژگی ها و مشخصات اجتماعی و عاطفی آن ها تحقیقات کافی و دقیقی صورت نگرفته است. صورت آیتی به چند بعد از ویژگی کودکان تیزهوش می پردازیم.

۱- منشاء قومی و نژادی کودکان ممتاز:

طبق چند بررسی و تحقیق در ایالات متحده آمریکا به این نتیجه رسیدند که کودکان ممتاز بیشتر در گروه هایی دیده می شوند که نسبت به بقیه گروه ها از نظر اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و شغلی در وضع بهتری هستند نسبت به کودکان دیگر.

البته که این پژوهش ها نمی توانند یک قانون کلی و قطعی باشد زیرا در گروه های دیگر هم کودکان تیزهوش دیده می شود و یا در پژوهش های دیگر در سیاه پوستان و سفید پوستان این بود که کودکان ممتاز در نژاد سفید بیشتر از سیاه پوستان است

دلایل این پژوهش را  در علل زیر می دانند

تفاوت هوش در سیاه پوستان و سفیدپوستان

۱- در اکثر کودکان سیاه پوست به طور فرهنگی و قبیله ای وجود دارد که به جواب سئوالی مطمعن نشده اید نباید به آن جواب دهید.
۲- یکی دیگر از عقاید قبیله های سیاه پوست این است که در آزمون های دسته جمعی و گروهی جواب دادن به سئوالات دیگران حمل بر خودخواهی و نوعی تحقیر دیگران محسوب می شود.
۳- کودکان سیاه پوست همیشه کارها را به آرامی و آهستگی انجام می دهند.بر عکس سفید پوستان که با و عجله ی بیشتری کارها را انجام می دهند.
۴- در بعضی از قبایل سیاه پوست مشکلات و مسائل آن ها با مشورت افراد قبیله حل می شود و در موقع آزمون تعجب می کنند که چرا کمکی به آن ها نمی کنند.

پس تفاوت های قبیله ای و نژادی می تواند در میزان سنجش هوش تاثیر گذار باشد 

نسبت جنسی در هوش

در گروه هایی که مورد پژوهش های جدید در اسکاتلند و سیاه پوست نشان می دهد نسبت  دختران تیزهوش نسبت به پسران بیشتر است اما تمامی این پژوهش ها  نسبی است.

پژوهش ثابت شده در این زمینه نشان می دهد هر چه سن کودکان بیشتر می شود تفاوت هوشی در دو جنس محسوس تر می شود.

تاثیر سابقه ی خانوادگی در هوش 

سابقه خانوادگی در ویژگی کودکان تیزهوش و موضوع مهمی است زیرا مطالعات نشان می دهد که کودکان ممتاز اکثرا در خانواده های سطوح اجتماعی بالا تعلق دارند و پدران این افراد اکثرا دارای رشته های تخصصی عالی هستند.

یعنی ۸۵% از این کودکان طبق گزارش ترمن در خانواده های مرفه هستند و ۶% از خانواده های متوسط و ۹% از خانواده های با وضع نامطلوب هستند.

سلامت جسم و روان در ویژگی کودکان تیز هوش

افراد ممتاز از لحاظ رشد جسمانی مثل قد، وزن و انرژی عقلانی و زیبایی نسبت به افراد دیگر از وضع بهتری برخوردار هستند یعنی علاوه بر سرعت در عمل این کودکان در مقاومت در مقابل خستگی و انرژی قابل توجه در فعالیت های جسمی و فکری از هالا نشان بهتر هستند.
دو ویژگی کودکان تیزهوش که در مقالات بعدی گفته می شود پیشرفت در امور تحصیلی و خصوصیات عاطفی، شخصیت، منش و رفتار اجتماعی این کودکان است.

جهت اطلاع از مقالات راه های افزایش خلاقیت در کودک و رابطه مادر و دختر چگونه باید باشد در زمینه ی کودک به صفحه ی اصلی ما مراجعه کنید

همراه همیشگی شما مرکز مشاوره هالی زندگی

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.