• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

پارافیلیا یا انحراف جنسی

انحراف جنسی
haly-zendegy

کلمه انحراف جنسی از دو واژه یونانی به معنای در کنار و عشق آمده است. پارافیلیاها، خیالپردازی های غیرعادی، میل شدید و یا رفتارهای جنسی را شامل می شوند که معمولاً حالت تکرای داشته و از نظر جنسی تحریک کننده است. این اختلال احساسات و رفتارهای جنسی است که شاید شامل شریک جنسی باشد که انسان نیستند، رضایت ندارند و یا شامل درد کشیدن یکی از شریک های جنسی و یا هر دو باشد.

در همه پارافیلیاها عوامل روان شناختی ، رفتار فیزیکی را تحت تاثیر قرار می دهند. پارافیلیاها زمانی جنبه آسیب شناسی پیدا می کنند که شدید، پایدار و مضر باشد.

نشانه شخصی آسیب شناسی، عبارت است از درد، رنج و از دست دادن احساس سلامت، میعارهای اجتماعی ممکن است زیان آور بودن برای دیگران یا تهدید علیه سلامت و تندرستی آن باشد. این مفهوم نخستین بار در سال ۱۹۲۰ و توسط ویلهم استکل روانشناس اتریشی نام‌گذاری شد.

علت انحراف جنسی

احتمالاً پای عوامل ذاتی در رفتار جنسی در میان است اما به احتمال زیاد بعنوان یک پسخوارند (feedback) ضعیف که هماهنگ با کانون های متعدد موثر واقع می گردد، عمل می نماید. شواهد علمی نشان می دهد که تجربه و حالات روانی در شروع انحرافات تاثیر دارند.

در چند ماه اول زندگی اگر کودک تجربه دردناک داشته باشد، کودک درون خود می رود انگیزه ها و تصاویر ذهنی از خود و تجربه ای که داشته است ممکن است باعث پرخاشگری او شود.

در این زمان زمینه های انحراف سادوخیسمی و مازوخیسمی ممکن است فراهم شود. در عین حال، حساسیت شدیدی نسبت به طرد شدن از سوی پدر و مادر یا بر عکس غرق شدن در دریای توجه پدر و مادر دارد که با نوسان ناراحت کننده مربوط به میزان تماس های نزدیک همراه است.

فرضیه روان کاوی در مورد پارافیلیا آن را ناشی از تثبیت در یکی از مراحل روانی – جنسی رشد (نظریه فروید) ، یا کوششی برای محافظت در مقابل اضطراب اختگی (exhibitionism) میداند. فرضیه یادگیری، ارتباط بین یک عمل یا برانگیختگی جنسی در دوران کودکی را که منجر به یادگیری شرطی می شود، عامل میداند.

فعالیت پارافیلیایی به صورت وسواسی است. بیماران، به طور مکرر در رفتار انحرافی خود گرفتار هستند و قادر به کنترل تکانه خود نمیباشند. در شرایط استرس، اضطراب، یا افسردگی، احتمال انجام رفتار انحرافی بیشتر است.

ممکن است بیمار چندین بار عزم کند که این رفتار را کنار بگذارد. ولی معمولاً قادر به ترک آن برای مدت طولانی نیست، واکنش نمایی و متعاقب آن احساس گناه شدید رخ می دهد. روشهای درمانی، که تنها به میزان متوسط موفقیت آمیز بوده اند، عبارتند از: روان ردمانی بینش مدار، رفتاردرمانی، دارودرمانی به تنهایی یا همراه با درمانهای ذکر شده است.

انحراف جنسی درصد کوچکی از جمعیت را مبتلا می سازد ولی تکرار شدن این اختلال موجب شروع قابل توجه ارتکاب چنین اعمال می شود. در میان موارد شناخته شده از نظر قانونی، کودک آزاری جنسی یا میل جنسی به اطفال یا بچه بازی در بین سایر انحرافات شایعتر از همه است. چون در این میان پای کودکی در میان است موضوع جدی تر گرفته شده و در مقایسه با سایر پارافیلیاها کوشش بیشتری برای ردیابی متهم یا مقصر به عمل می آید. رفتارهای انحرافی بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی به اوج می رسد و پس از آن فرو می نشیند.

منبع: میگنا

“جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاوره مشکلات جنسی می توانید با شماره تلفن ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ تماس بگیرید”

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.