• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

پیامدهای پنهان کاری در زندگی مشترک

پنهان کاری
haly-zendegy

پنهان کاری به معنای مخفی کردن واقعیت ها می باشد در واقع فردی که اقدام به پنهان کاری می کند مایل است حقایق را از دیگران بپوشاند و سعی در مخفی کردن حریم خصوصیش از افراد مختلف دارد به بیان بهتر پنهان کار به فردی اطلاق می شود که بدون اطلاع افراد رفتاری را انجام می دهد حال ممکن است این رفتار بر اثر ترس ، مورد قضاوت واقع شدن و یا نگرانی رخ دهد .

اولین نکته ای که افراد باید در زندگی مشترک به آن توجه کنند درک مفهوم متفاوت حریم خصوصی افراد و پنهان کاری است معمولا زوج های موفق افرادی هستند که در برابر وابستگی به یکدیگر مقاومت نمی کنند و به درکی واضح و شفاف از هویت خود و طرف مقابل دست پیدا کرده اند .

وقتی افراد یک رابطه نمی توانند با صمیمیت ، اعتماد و دوستی رابطه را پیش ببرند این رابطه شکل مثبت و سالم خود را از دست می دهد و به یک رابطه ناسالم مبدل خواهد شد .

البته منظور ما از رابطه سراسر اعتماد دانستن تمام جزئیات در آن رابطه نیست در واقع لزومی ندارد که درباره همه جزئیات مسائل و حریم شخصی فرد را مورد واکاوی قرار دهیم سعی نماید حد و مرز رابطه خود را درک و مشخص نمایید .

پنهان کاری می تواند یکی از اشتباهات بزرگ و رایج در هر رابطه ای باشد که به طور حتمی باعث از بین رفتن اعتماد موجود در رابطه و تضعیف عشق خواهد شد که دوام این عوامل می تواند سبب تخریب یک رابطه می شود حال این که پنهان کاری از روی سهو صورت گرفته یا عمد می تواند تاثیر خود را بر رابطه افراد بگذارد .

علت و دلیل پنهان کاری چیست ؟

ممکن است پنهان کاری به علت های مختلفی مانند ترس از افشای راز ، ترس از دست دادن و …. در یک رابطه ایجاد شود اما می توان گفت اصلی ترین عامل ایجاد و دوام پنهان کاری در رابطه نوع رفتار زوجین با یکدیگر است در رابطه ای که افراد با بازخوردها و رفتارهای نابجا روبرو می شوند تصمیم می گیرند اعمالی را در شرایط خاصی مخفی کنند تا از پیامدهای بعدی افشای آن در امان باشند .

شخصیت سلطه گر

مشکل اصلی در پنهان کاری افراد در یک رابطه لطمه زدن به اعتبار و اطمینان یکدیگر است که این امر به خودی خود می تواند منجر به عدم تبادل افکار و احساسات در بین زوجین شود حال در نظر بگیرید که در یک رابطه سلطه گری و توقع بیش از اندازه یکی از طرفین حاکم باشد فرد مقابل برای پیشگیری از مورد قضاوت واقع شدن و یا خشم طرف مقابل تن به پنهان کاری می هد و ترجیح می دهد کوچکترین رفتار او همانند یک راز باقی بماند .

بی ارزش تلقی کردن موضوع

همه ما به این امر واقف هستیم که هیچ کس تمامی عواطف و احساسات درونی اش را بیان نمی کند در همه موارد همیشه چیزهای هستند که بیان نمی شوند و این امر به دلیل این است که تمامی افراد از یک اصلاح گر درونی برای عملکرد ذهن و زبان برخوردارند که مانع بیان هر موضوعی می شود ، در زمینه پنهان کاری هم این اصلاحگر می تواند فعال شود و فرد ممکن است گمان کند که این موضوع ارزش مند نیست و می توان آن را مخفی نمود در صورتی که همان موضوع برای فرد مقابل ارزشمند است این تلقی از ارزشمندی نشات گرفته از ارزش های اخلاقی حاکم بر زندگی افراد است .

پنهان کاری بر اثر ترس از دست دادن

توجه داشته باشید که پنهان کاری صرفا به دلیل عدم علاقه افراد رخ نمی دهد در بیشتر مواقع افراد به دلیل ترس از دست دادن فرد مقابل دست به پنهان کاری می زنند عواملی مانند اعتیاد به موارد مخدر یا الکل ، علاقه به تنوع در رابطه جنسی ، عادات جنسی خاص و …. از جمله مواردی است که افراد برای جلوگیری از تخریب رابطه مانع فاش شدن آن می شوند .

پیامد های پنهان کاری در زندگی مشترک

به بن بست رسیدن رابطه

زمانی که افراد به جای بررسی دوباره رازها و موارد پنهان شده در یک رابطه آن ها را نادیده بگیرند و به آن ها بی توجه باشند رابطه خود را به یک بن بست عاطفی می کشانند در بسیاری از موارد افراد لزوم فضای شخصی و تفکیک شده از فرد مقابل را نادیده می گیرند در صورتی است که افراد در این محیط است که می توانند رازهای پنهان شده را برای خود مرور کنند و نیازهای واقعی خود را شناسایی نمایند .

تبدیل پنهان کاری به دروغ

تداوم پنهان کاری در یک رابطه می تواند شخص را به سمت دروغ سوق دهد ، وقتی افراد در یک رابطه به مخفی کاری و رازداری تن می دهند معمولا برای حفظ این مخفی کاری اقدام به دروغ گویی می کنند درواقع دروغ یعنی بیان نادرست واقعیت به اشخاص ، دروغ گفتن به فرد مقابل سبب می شود اعتماد و صمیمت موجود در رابطه بیش از بیش رنگ ببازد و از بین برود .

ایجاد احساسات منفی در افراد

هنگامی که افراد در یک رابطه اقدام به پنهان کاری و دروغ گویی می کنند در واقع زمینه ایجاد و رشد احساسات منفی را در فرد مقابل ایجاد می کنند ، همه ما زمانی که در یک رابطه عاطفی هستیم کمتر به عواطف منفی مانند فریب و نیرنگ فکر می کنیم و اساسا تمایل داریم بپذیریم و باور کنیم که فرد مقابل دروغ گو و فریبکار نیست و زمانی که با این احساس درناک روبرو می شویم خود را بابت دیدگاه مثبت خود سرزنش می کنیم و خود را قربانی دروغ ها می دانند و حتی ممکن است اعتماد خود را به سایر اطرافیان نیز از دست بدهیم .

تخریب رابطه

مسائلی که آنان را پنهان می کنید جزی از وجود خود شما هستند که بر اثر ترس از واکنش همسرتان آنان را مخفی می کنید در این پنهان کاری ممکن است از همسرتان مسائل بسیار کوچک را مخفی کنید اما دقیقا فاصله در رابطه از همین مسائل کوچک به وجود می آید چرا که هر پنهان کاری کوچک می تواند شما را به سمت مخفی کاری های بزرگ سوق دهد و چیزی که در این میان از بین می رود اعتماد ما بین افراد خواهد بود .

افزایش سوء ظن

پنهان کاری چیزی جز تخریب و از بین رفتن اعتماد ، تعهد و دوستی در پی نخواهد داشت ، در این رابطه ها شک و تردید جای اعتماد را می گیرند و رابطه را به سمت تخریب و نابودی می کشانند و تداوم این امر سبب به وجود آمدن مشکلات خانوادگی و آسیب های فراوانی در زمینه تربیت کودکان می شود .

آسیب های روانی

پنهان نمودن مسائل و بعضی رفتارها انرژی روانی بسیار زیادی را از فرد پنهان کار می گیرد و در اثر همین کاهش انرژی روانی فرد دچار استرس و اضطراب می شود که در اثر تکرار و مداومت ، این استرس می تواند فرد را تا ابتلا به بیماری های سخت و دشوار روانی پیش ببرد .

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.