• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

چرا ازدواج سخت شده است

چرا ازدواج سخت شده است
haly-zendegy

در سال‌های اخیر چرا ازدواج سخت شده است و دختر و پسر ها از آن هراس دارند یا ترجیح می‌دهند دیگر به دنبال سیندرلای قصه‌ها و شاهزاده سوار بر اسب زندگی‌شان نروند؟ در این مقاله می خواهیم جواب این سوال را با توجه به مسایل به روز بررسی کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خدمات حوزه ازدواج ، به صفحه مشاوره ازدواج مراجعه کنید.

بر هیچ کس پوشیده نیست که امروزه، ازدواج با سال‌های پیش تفاوت زیادی دارد. تغییر کردن جامعه و افراد ، اجتناب ناپذیر است و با گذشت زمان هر نسل جدیدی از زوج‌ها، با مجموعه جدیدی از چالش ها و مشکلات روبرو می شود. با این حال، برخی مسائل چندین سال است که همیشه در حال تکرار است.

مثلاً وقتی در شهری، حقوق و دستمزد افزایش می‌یابد، در نتیجه، ازدواج و زاد و ولد در آن منطقه بیشتر می شود. بنابر پژوهش های پژوهشگران دانشگاه مری لند آمریکا ، با افزایش دستمزد مردان در آمریکا، زاد و ولد افزایش یافت ، اما آمار ازدواج چندان تغییری نکرد.

جردن جانسون دانشمند آمریکایی می‌گوید برخی عوامل می تواند این تغییر را توضیح دهد، او این عوامل را در شهر سالت لِیک سیتی، ایالت یوتا در آمریکا بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که امروزه، افراد بیش از هر زمان دیگری ، ازدواج را صرفا یک گزینه اختیاری می‌ دانند.

گذر به بزرگسالی فقط از طریق ازدواج فراهم می شود

این پژوهشگر همچنین می گوید: تولد نامشروع به خاطر روابط نامشروع، خانواده‌های تک والدی (یا پدر یا مادر) ، تعریف خانواده را به نوعی تغییر داده است. در گذشته در آمریکا این باور مردم عامه وجود داشته است که گذر به بزرگسالی فقط از طریق ازدواج فراهم می شود و افراد کمتر به سوال ” چرا ازدواج سخت شده است” کمتر می پرداختند. اما امروزه مخصوصا در جوامع غربی ، نقش ازدواج، به عنوان بخشی ضروری برای ورود به بزرگسالی، کمرنگ تر شده است.

ازدواج در قرن ۲۱

جوانان قرن ۲۱، نسبت به نسل های قبل، کمتر و دیرتر ازدواج می کنند. در قرن بیست و یکم، شغل برای جوانان اولویتِ اول است، مخصوصا برای زنان که سعی می کنند از فرصت هایی که برایشان پیش می آید و در ده های گذشته فراهم نبوده، حداکثر استفاده را ببرند.

جانسون می گوید بنابر اعلام اداره آمار آمریکا، در سال ۲۰۰۰، در یک جمعیت ۲۸۱ میلیون نفری، ۲.۳ میلیون ازدواج ثبت شده است. در سال ۲۰۱۰ ، علی رغم رشد جمعیت بالغ بر ۳۰۸ میلیون نفر، تعداد ازدواج ها به ۲.۱ میلیون مورد کاهش یافته است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ ، میانگین سن ازدواج در آمریکا، برای مردان ۲۹ و برای زنان ۲۶.۶ سال بود.

در سال ۲۰۱۷ چرا ازدواج سخت شده است؟

بنابراین، می‌خواهیم بدانیم که امروزه با وجود همه مسائل جدید و سبک زندگی جدید، چگونه بر وضعیت ازدواج تاثیر می گذارد. زناشویی، همواره با چالش هایی روبرو می شود اما موانعی منحصر به فرد وجود دارد که زوجین در سال ۲۰۱۷ و در مسیر ازدواج خوشبخت به آن برخوردند.

تاثیر فضای مجازی بر زمان باهم بودن زوجین

صحبت کردن با تلفن در حضور فردی دیگر و وقت او را گرفتن ، امروزه کمتر از سال های گذشته پررویی محسوب می شود و تقریبا رایج شده است. دکتر جیم سیبولد، یکی از درمانگران مشاوره خانواده و ازدواج در آرلینگتون و تگزاس می گوید: چک کردن اینستاگرام در حضور همسر را که ظاهرا کاری بی ضرر است، می تواند برای ازدواج های امروزی، باعث مشکلات بزرگتر باشد.

دکتر سیبولد اظهار می کند که رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام برای بسیاری از مراجعان من ، به دولیل تاثیر گذار است. اول اینکه ، فعالیت در رسانه های اجتماعی از زمان ارتباط زوجین با یکدیگر می کاهد. سپری کردن مدت زمان زیاد در شبکه های اجتماعی باعث می شود ارتباط رودررو و چهره به چهره زوجین با یکدیگر، کمتر باشد، همسران مشتاق می شوند که از شبکه های اجتماعی استفاده کنند و غالبا اگر از آنها بپرسید که ترجیح می دهند وقت خود را با همسرشان سپری کنند یا با گوشی‌های هوشمند، آنها گوشی هوشمند را انتخاب می کنند.

شبکه های اجتماعی چگونه برای روابط زندگی امروز، استرس ایجاد می کند؟ ازدواج خود را با آنچه که سایر زوجین در پروفایلشان پُست می گذارند، مقایسه می کنید. این که افراد زندگی خود را با آنچه که دیگران در شبکه های اجتماعی به نمایش می گذارند، مقایسه می کنند، مشکل آفرین است و بیشتر جنبه های منفی به دنبال خواهد داشت.

چرا ازدواج سخت شده است؟ چون افراد به روابط اهمیت و اولویت کمتری داده می شود؟

زمانی نه چندان دور، دو نفر پیش از ازدواج کنند، مهمترین اولویت و اهمیت یکدیگر بودند. در دهه های پیش، ازدواج کردن پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان، راه گشای فرصت هایی دیگر بود. مثلا باعث می شد که افراد دوستانی صمیمی پیدا کنند، یا پیشرفت شغلی داشته باشند. دکتر میشل دی زنتامن، و مدیر برنامه زوج درمانی فارغ التحصیلان در دانشگاه آدلفی آمریکا، می گوید باید توجه داشت که ازدواج خوب نیز به مراقبت و توجه نیاز دارد. تاثیر کلی آن برای بسیاری از زوجین در عصر ما این است که روابط آنها به طور ناخواسته، اهمیت خود را از دست می دهد. اگر مدام شغل، فرزندان، ورزش و دوستان نسبت به ازدواج در اولویت بالاتری باشد، با گذشت زمان، ازدواج مانند ماهیچه ای که از آن استفاده نکرده‌ایم، ضعیف خواهد شد.

محرمانگی بیشتر یعنی وفاداری کمتر

پیش از آغاز عصر تلفن همراه، داشتن روابط فرا زناشویی بسیار دشوارتر بود و در نتیجه، سریع‌تر می شد فمهمید که فردی در یک رابطه فرازناشویی است. شریک زندگی یا همسر ما مدام به گوشی اش چسبیده باشد، امری غیرعادی نیست و از طرفی این کار، آمار عدم وفاداری یا به عبارتی خیانت در ازدواج را می تواند افزایش می دهد.

یکی از مهمترین مشکلات ازدواج مدرن آن است که استفاده افراد از پیامک، ایمیل و فیسبوک، محیط های خصوصی بیشتری دارند و این امر، بی صداقتی را رایج‌تر کرده است. اگر با کسی ارتباط جنسی عاطفی یا دارید یا به قمار و فیلم های پورن معتاد هستید، به آسانی می توانید از همسرتان پنهان کنید. الان روزگاری شده که تلفن همراه حتی سر میز شام هم زنگ می خورد و این گونه است که فریب و خیانت امروزه بسیار رایج شده است. مدت زمان زیادی بود که مردان به خیانت جنسی می اندیشیدند اما پژوهشی که به تازگی توسط موسسه کینزی بر روی هزار زن و مرد انجام شده نشان داده است که حدود ۲۰ درصد از زنان و مردان مورد مطالعه، به همسران خود خیانت کرده اند.

چرا ازدواج سخت شده است ، چون برقراری ارتباط بین زوجین سخت تر شده است.

ممکن است گمان کنید که عصر فناوری مدرن که می توانید در هر زمان که بخواهید به شریک زندگی‌تان پیام یا ایمیل بفرستید، برقراری ارتباط با همسرتان را آسانتر می کند. اما دکتر کارلی ماریا منلی، از مشاورین مشاوره روانشناسی می گوید این موضوع پیچیده است و ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. او افزود: ارتباطات الکترونیکی، ریشه سوء تفاهم است . هنگامی که به جای گفت و گوهای فردی از پیامک و چت و تلفن استفاده می کنیم، غالبا به برقراری ارتباط، آسیب می رسد. هنگامی که فرصت گفتگوی شخصی وجود نداشته باشد، تا سوتفاهمات را برطرف و مسائل را شفاف سازی کنند، احتمال اینکه زوجین به درستی نتوانند یکدیگر را درک کنند، بیشتر می شود. همچنین، در ارتباطات الکترونیکی از تماس چشمی و زبان بدن و حالات چهره خبری نیست. همچنین امروزه وقتی از ارتباطات رو در رو سخن به میان می‌آید، زوجین از کمبود وقت گله می کنند.

پرمشغله بودن، باعث شده است که زوجین صبح ها با عجله از منزل خارج شوند و در پایان روز هم خسته به منزل بازگردند. برقراری ارتباط غالبا به زمان هایی خاص موکول و محدود می شود، مثلا هنگامی که فرزندان تکالیفشان را می نویسند یا شام پخته می شود یا زوجین شب هنگام آماده خواب می شوند. در هیچ یک از این شرایط نمی توان بر موضوعی که بین زن و شوهر مطرح می شود تمرکز و توجه داشت.

“به تعویق انداختن ازدواج مانند شمشیر دولبه است: افراد، بیشتر به بلوغ رسیده اند اما به سبک زندگی مجردی نیز عادت کرده اند.”

اینکه در سنین بالاتر ازدواج کنید، به این معناست که با مسائل مربوط به تطبیق دادن خودتان ، درگیر هستید. تا زمانی که به اواخر دهه سوم زندگی خود می رسییم تقریبا بیشتر شخصیتمان شکل گرفته است، این که چه چیزهایی می خواهیم یا با چه چیزهایی نمی توانیم کنار بیاییم و در نهایت سازگاری مان با علایق و سلایق یک نفر دیگر، دشوار می شود.

موفقیت در ازدواج

صلح و آشتی رمز موفقیت در ازدواج است و استقلال طلبی، این کار را دشوارتر می کند. که هر چه زمان بیشتری را در به تنهایی بگذرانیم، مدت زمان بیشتری را صرف ایجاد عادت‌های شخصی کرده‌ایم و سازگاری‌مان با فردی دیگر، دشوار می شود.

وقتی افراد ازدواج را به تعویق می اندازند، بیشتر درگیر روابط احساسی و متفرقه پیشین می شوند و آنها را به رابطه جدید یا ازدواجشان می آوراند. به تعویق انداختن ازدواج مثل شمشیر دولبه است: افراد بالغ تر می شوند و از نظر شغلی آماده تر هستند و احساسات پایدارتری دارند، اما از طرفی مدت زمان بیشتری را هم مجرد زندگی کرده اند و ممکن است به سبک زندگی مجردی عادت کرده باشند.

منبع:

Marriage Is Harder in 2017 (and What You Can Do About It) by Danielle Page / Jun.07.2017 / 2:00 AM ET / Source: NBC News

“برای آگاهی بیشتر در مورد مطلب ” چرا ازدواج سخت شده است ” و مشاوره ازدواج با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ تماس بگیرید”

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.