• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

چرا ترک سیگار در زنان سخت تر از مردان است؟

ترک سیگار
haly-zendegy

طبق آمار زنان مقاومت کمتری نسبت به مردان در برابر آسیبهای ناشی از مواد مخدر دارند و در نتیجه ترک سیگار برای آنها سخت تر است و از طرفی مدت وایستگی کامل آها از زمان اولین مصرف کوتاهتر است. با اینکه آمار دقیقی از تعداد زنان معتاد در دست نیست ولی حدود ۹ درصد از معتادین کشور را زنان تشکیل می دهند. درست است که شیوع اعتیاد در بین مردان بیشتر از زنان است ولی از نظر جسمی و فیزیکی زنان مقاومت کمتری نسبت به مردان نشان میدهند.

ویژگی‌های جنسیتی مثل مشکلات جسمی و یا حمایت همسران و خانواده، درمان اعتیاد در زنان بسیار دشوارتر است. در بیشتر مواقع همسر زن، معتاد و مصرف کننده است و چون این مصرف خانوادگی می‌باشد بنابراین درمان هم سخت‌تر می‌شود و نمی‌شود به راحتی آنان را از مواد جدا کرد. دکتر نارنجی‌ها درباره نحوه درمان زنان معتاد گفت: درمان زنانی که اعتیاد دارند با توجه به اینکه تعدادشان از مردان کمتر است و دارای محدودیت‌های اجتماعی، خانوادگی و شخصی هستند، سخت‌تر است زیرا در اکثر موارد زن معتاد بسیار سخت به کلینیک برای درمان مراجعه می‌کند یا اگر بتواند به کلینیک بیاید ساعت های محدودتری را در اختیار دارد.

او در ادامه گفت: همچنین نگاه جامعه و کلینیک به وی متفاوت است، زن سعی در پنهان کردن اعتیاد دارد و دوست ندارد کسی متوجه اعتیادش شود حتی در مواردی مصرف را برای مدتی کنار می‌گذارد اما وقتی به خانه می‌رود همسرش مجدد وی را تشویق به مصرف مواد می‌کند و زن دوباره مصرف کننده می‌شود.

از طرفی زنی که اعتیاد داشته باشد قطعا حمایت کمتری نسبت به مردان شامل حالش میشود و همین امر موجب بازگشت فرد مبتلا به چرخه مصرف میشود.یک درمانگر اعتیاد گفت: متاسفانه سن اعتیاد در کشور ۲۲ سال است و میاتگین سن اعتیاد زنان هم کمتر از مردان نیست ولی مشکل مهمتر چند موادی بودن افراد در این زمینه است چرا که بعضا مشاهده شده که فرد برای ازبین بردن آثر یک نوع ماده به سراغ ماده دیگر میرود مثلا برای ترک مورفین از شیشه کمک میگیرد که نه تنها آن را ترک نمیکند بلکه بعد از مدتی اعتیاد به هر دو را متحمل میشود.

دلیل دیگر چند موادی بودن نبود هزینه برای به دست آوردن ماده اصلی است و به همین خاطر به اعتیاد آورهای کم هزینه تر روی می آورند از طرفی بعضی ها هم برای هیجان بیشتر و اینکه خواهان تجربه همه چیز هستند دست به چند موادی شدن می زنند. حال با احتساب تمام این موارد شرایط برای زنان مبتلا به اعتیاد در جامعه بسیار سخت تر است و پنهان کاری زنان در رابطه با اعتیاد خود ، روشنتر کردن زوایای تاریک معضلات اعتیاد را سخت تر کرده است. از طرفی هم بیشتر این زنان پس از ازدواج و به واسطه همسر خود اجبار به مصرف پیدا کرده اند و حتی اگر بتوانند به پاکی دست پیدا کنند، مقطعی خواهد بود چرا که مجددا بعد از بازگشت به منزل ، خواسته یا ناخواسته به اعتیاد روی می آورند. در شرایط فعلی گریزی جز اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر نیست و باید به مردم آموزش صحیح داد تا با برنامه صحیح و اصولی و مشخص به اهداف مورد نظر در مبارزه با این آسیب اجتماعی برسیم.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.